Výběr hodinek je něco, co většina z nás neprovádí každý den. Průměrně si člověk pořizuje nové hodinky jednou za 3 až 5 let.
▶️ Aby byl výběr nových hodinek co nejjednodušší, tak bychom si měli před samotným výběrem odpovědět na několik základních otázek:
Vhodně vybrané hodinky by měly vyjadřovat osobnost člověka. Kupujeme-li hodinky někomu jinému, musíme se zamyslet nad jeho povahou, postavením a životním stylem. Manželku či přítelkyni s citem pro detail a oblibou kvalitních materiálů příliš nenadchneme plastovým pouzdrem a stopkami. Pro někoho může být podstatná hmotnost a velikost hodinek nebo materiál sklíčka. Pro jedince s úzkým zápěstím je zpravidla lepší vybrat hodinky s menším průměrem pouzdra. Naopak extravagantní lidé zase sáhnou spíše po výrazných a nápaditých hodinkách.
Snažte se proto vždy vcítit do člověka, kterému hodinky vybíráte. Co má rád, jaké doplňky nosí, je spíše technický, společenský nebo sportovní typ?
Ve chvíli, kdy máme jasno, kdo a kam bude hodinky nosit, můžeme se zajímat o druhy hodinek a s tím spojené vlastnosti.
Rybáři, potápěči, aktivní sportovci, trenéři, policisté, záchranáři, vojáci... ale také lidé pohybující se často v náročném, mokrém a prašném prostředí. Takovým uživatelům je zapotřebí koupit náležitě vybavené hodinky. Samozřejmostí by měl být vysoký stupeň voděodolnosti (200 m a více) a safírové sklíčko, které nepoškrábete. Můžeme volit z široké škály materiálů řemínků, ale pro častý styk s vodou a potem nedoporučujeme kožený pásek. Pro jedince pracující s časem jsou příjemným doplňkem stopky (chronograf) a otočná luneta. Outdoorovým nadšencům a turistům se může hodit kompas.
Poslední dobou se u našich klientů setkáváme s tím, že hledají hodinky, které je mohou doprovázet 24 hodin, 7 dní v týdnu. Většinou jim tedy doporučujeme alespoň minerální sklíčko se safírovou úpravou, aby odolávali všudypřítomné možnosti poškrábání. Každodennímu kontaktu s vodou (mytí rukou, sprcha, déšť) nejlépe odolávají hodinky s vodotěsností 50 m a více.
V tomto ohledu vám od Traseru můžeme doporučit řady Classic a Heritage se safírem a trvalou luminiscencí Trigalight.
Chcete unikátní hodinky, které nebude mít nikdo ve vašem okolí? Potom zvažte limitované edice hodinek. Jejich velká výhoda je i fakt, že časem mohou růst na ceně.
Zde bychom si dovolili použít heslo: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Jak bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, tak pořízení hodinek není každodenní záležitostí. Hodinky se cenově pohybují na různých úrovních. Nejlepším východiskem je zpravidla kompromis, ale nevyčtěte si ani mírné připlacení za vyšší model. Zvlášť u hodinek do náročnějších podmínek se to vyplatí. Jedná se přece o hodinky, které budete nosit několik let.
Při výběru sklíčka je důležité přemýšlet nad prostředím, ve kterém se pohybujeme. Minerální sklíčko dosahuje cca šestého stupně tvrdosti na Mohsově stupnici. Do kanceláře či k obleku je tedy naprosto dostačující.
Safírové sklíčko je na stupni devět, takže se dá poškrábat pouze nerostem stejné tvrdosti a tvrdším, což už je jen diamant.
Vyhledávaným kompromisem je minerální sklíčko se safírovou úpravou. Jedná se o minerální sklo doplněné vrstvou syntetického safíru.
Našim zákazníkům vždy radíme nepodceňovat vodotěsnost hodinek. Není nic horšího, než zamlžené nebo zcela promočené hodinky. Pokud s hodinkami chcete občas plavat, tak se poohlédněte po hodinkách s voděodolností 100 m. V případě, že se budete s hodinkami i potápět, je nutno volit modely s 200 m a výše. Hodinky s nižším stupněm voděodolnosti (30 m a 50 m) by do kontaktu s vodou moc přicházet neměly, zvládnou totiž spíše jen kapky, a to krátkodobě. Což je ovšem o společenských modelů dostačující.
Klasikou je kožený pásek. Zpočátku se může jevit příliš tvrdý a neohebný, ale časem se přizpůsobí každé ruce. Není vhodné jej často namáčet a pro zachování jeho vlastností je dobré o něj starat.
Naopak s ocelovým tahem můžete kamkoli. Zkrácení na požadovanou délku je otázkou pár minut. Pro někoho může být problémem jeho hmotnost – zde může být řešením titanová verze, která je nejen odolnější, ale i o třetinu lehčí, než ocel.
Textilní pásek (NATO) je zase velmi lehký a snadno se udržuje v čistotě, ale není příliš odolný vůči mechanickému poškození.
Další možností jsou pryžové, silikonové a kaučukové pásky. Jsou vhodné do vody, jsou lehké a příjemné na nošení. Bohužel s nimi ale ve společnosti mnoho parády neuděláte. I když mnohé značky už kombinují také silikonové řemínky (v černém provedení) se společenskými hodinkami.
Takže i zde platí – vybírejte řemínek podle plánovaného používání hodinek (sport, společnost, běžné nošení).
Hodinky nejsou jen ukazatelem času, ale mohou nabízet i další funkce. Tou základní je datum, v některých případech ukazující i den v týdnu. Měřit čas můžeme pomocí stopek (chronografu) a rychlost pomocí tachymetru. Mnoho uživatelů ocení kompas.
TIP: Co které funkce znamená, se dozvíte v našem slovníku.
V případě mechanického pohonu hodinek si můžeme vybrat mezi ručním a automatickým nátahem.
Běžnější, a v mnoha ohledech lepší, je ale pohon na baterii – tzn. quartz. Odpadá potřeba natahovat hodinky, stačí jen jednou za cca 4 roky baterii vyměnit. Strojek je odolnější proti poškození, přesnější a levnější.
Kompromisem může být solární pohon, který nejčastěji najdete u japonských značek.
To ale nic nemění na tom, že praví fajnšmekři si potrpí na duši hodinek. Pouze mechanický/automatický strojek je ta pravá hodinařina, kterou má smysl obdivovat. Pokud tedy patříte do této skupiny, určitě hledejte v sekci automatické, případně mechanické hodinky.
Rozhodně pouze u autorizovaných prodejců. Poznáte je tak, že jsou uvedeni na seznamu prodejců u autorizovaného distributora konkrétní značky. Jen takový prodejce Vám může zaručit originalitu, požadovanou kvalitu hodinek a záruku spojenou se zákaznickým servisem. Firma Helveti s.r.o. je autorizovaným prodejcem nabízených značek a může Vám tak poskytnout maximální servis a kvalitní služby.
Vyberte si hodinky pomocí našeho filtrování v katalogu.
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Po-Pá 9-19
So-Ne 9-16
obchod@hodinkytraser.cz