Fungujeme a objednávky posíláme! Aktuální otevírací doba 9-15 (sobota zavřeno). Ohledně osobního odběru a změn více zde.

Bezpečnost Tritia / Trigalightu

Hodinky Traser jsou jedinečné díky technologii trigalight, která využívá světelný zdroj na bázi plynného tritia. Celý proces je popsán v článku o technologii trigalight, zde bychom se rádi zaměřili pouze na bezpečnost Tritia.

Zdrojem záření v hodinkách Traser jsou ampule s plynem Tritia. Tento plyn je tzv. beta zářičem a jeho nebezpečí je absolutně minimální. Ampule s Tritiem jsou laserem neprodyšně uzavřeny. Únik plynu by mohla způsobit pouze velmi hrubá síla, která by rozbila sklo hodinek a následně také jednotlivé ampule. A i v tomto případě se nění čeho bát. Plyn je zcela bezpečný.

Částice Tritia urazí ve vzduchu maximálně 6 mm a ve vodě pouhých 0,006 mm. Toto záření může být bez problému odstíněno listem papíru a nemá dostatečnou sílu na průnik lidskou kůží.

Jediným pomyslným rizikem může být vdechnutí plynu. A to pouze za absurdního předpokladu, že by v nevětrané místnosti praskly najednou všechny ampule použité na 40 hodinkách (1 000 millicuries) a uvolnil se plyn Tritia, byly by osoby v této místnosti vystaveny 50% roční dávce přirozeného záření, jemuž je vystavena každá žijící bytost na zemi.

Bezpečností plynu Tritium (technologie Trigalight) se zabýval také internetový obchod 3h-tritium.cz, na jehož stránkách jsou k nahlédnutí výsledky testu, při kterém byly vzorky 14 dnů louženy ve vodě a následně byla změřena radioaktivita vody. Výsledky neprokázaly žádný únik Tritia z testovaných vzorků.

Zapomeňme tedy na představy o radioaktivitě, mužích v oranžových ochranných oblecích s dozimetrem v ruce a nebo Homerovi Simpsonovi, který si z jaderné elektrárny veze domů zelenkující suvenýr. Tritium je absolutně bezpečné a hojně se využívá v průmyslových odvětvích, lékařství, vojenství a dalších oborech lidské činnosti.

Pokud máte i přes výše zmíněná ujištění pochybnosti, že je plyn tritium v hodinkách Traser bezpečný, rádi Vás přivítáme v naší provozovně, kde si můžete hodinky prohlédnout na vlastní oči a přesvědčit se o dokonalém neprodyšném uzavření ampulí.

Tritium lidé hledají také jako: Technologie H3, Trigalight, Tritium, Mb-microtec.

Pozn.: V našem eshopu Helveti.cz prodáváme také hodinky Luminox se stejnou technologií.

Komentáře / dotazy (9)

 1. Erik napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat co mám dělat když praskne kapslem a kam ji odevzdat ? Děkuji za odpověď

  • Jakub Novák napsal:

   Dobrý den,

   v případě poškození tritiové trubice dojde k úniku plynu tritia (nezávadné). Zbytek kapsle také není nijak nebezpečný a může se vyhodit do domovního odpadu.
   S pozdravem Jakub Novák

 2. Jiří napsal:

  Dobrý den, kolik by stála kompletní výměna trubic tritia? Dalo by se to vyřešit i na hodinkách luminox?

  • Jakub Novák napsal:

   Dobrý den,

   výměna tritiových trubic je možná jak u hodinek Traser, tak u hodinek Luminox. Cena se přibližně pohybuje okolo 2-4 tisíc korun. Záleží ovšem vždy na konkrétním modelu a značce.
   S konkrétním modelem nás můžete kontakovat na obchod@hodinkytraser.cz.
   S pozdravem Jakub Novák

 3. Petr Krupička napsal:

  dobrý den,
  hodinky Traser P 6508 Code Blue jsem zakoupil a jsem velmi spokojen. Kde mohu zjistit, kdy bylo vyrobené v hodinkách použité tritium?

  • Jakub Novák napsal:

   Dobrý den, pane Krupičko,

   přesné datum výroby tritia asi nezjistíte, je ovšem možné zaregistrovat své hodinky na této adrese: http://traser.com/cs-cz/, úplně dole vlevo přes odkaz: REGISTRUJTE VAŠE HODINKY. Tak zjistíte datum vyrobení Vašich hodinek, přibližně tak staré bude i tritium.

   S pozdravem Jakub Novák

 4. Jan napsal:

  Tritiové osvětlení hodinek je velmi praktická věc. Při nákupu těchto hodinek je však třeba pohlídat datum jejich výroby, což je z hlediska praktického využití jejich svítivosti v určitém časovém horizontu velmi důležité. Tritium je mírně radioaktivní izotop vodíku a jeho poločas rozpadu je asi 12 let. V praxi to znamená, že uplynutím zhruba poloviny této doby začne účinnost působení tritia postupně klesat a na konci této doby jsou z těchto hodinek klasické svítí hodinky, které svítí pouze v důsledku nasvícení nějakým světelným zdrojem.
  Pokud jsou hodinky s tímto systémem osvětlení dodávány do vojenského prostředí (Švýcarsko, USA) je vyžadována garance, že do data dodání nebyly vyrobeny dříve jak před 4 měsíci.
  Při nákupu je tedy třeba mít tuto okolnost na zřeteli a v žádném případě tyto hodiny nekupovat z druhé ruky, nebo jako použité zboží.

  • Jiří Štencek - HodinkyTraser.cz napsal:

   Dobrý den,
   ano, souhlasím s Vámi do puntíku. A pokud by majitel hodinek měl pocit, že mu již Trasery nesvítí jako dřív, je možné trubice tritia vyměnit a bude vše zase v pořádku. Již jsme to pro zákazníky dělali a není to finančně nijak náročná záležitost.
   S pozdravem Jiří Štencek

  • Jiří napsal:

   Poločas rozpadu je doba potřebná k tomu, aby se přeměnila právě polovina atomu. Pokud je poločas rozpadu 12 let. Tak to znamená, že po 12 letech je to 50%. Po dalších 12 letech 25 % atd… do nekonečna …. Je to jinak, než píše Jan. Takže do puntíku bych nesouhlasil.

Vložit nový komentář / dotaz